"Hekim İntiharları Son Bir Çığlıktır"

Edirne Tabip Odası Başkanı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, sağlık çalışanlarına uygulanan şiddetin önlenmesi için sağlıkta şiddet yasasının çıkarılması gerektiğini söyledi.

Edirne Tabip Odası Başkanı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, çalışanlarına uygulanan şiddetin önlenmesi için sağlıkta şiddet yasasının çıkarılması gerektiğini söyledi.

Tanrıkulu,  Edirne Tabip Odası Lokali'nde yönetim kurulu üyeleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, sağlık çalışanlarının gece gündüz demeden vatandaşların şifa bulması için çalıştığını vurgulayarak, sağlıkta şiddetin son yıllarda arttığını üzülerek gözlemlediklerini belirtti.

Sağlık çalışanlarının ellerinden gelen gayreti gösterdiğine işaret eden Tanrıkulu, şunları kaydetti: 

"Son yıllarda sağlıkta şiddet inanılmaz arttı. Çünkü hasta tedavi olamayınca veya yeterli süre ayrılmayınca karşısındaki gördüğü insanı kendisine düşman belledi. Türkiye'deki sorun, sistemin sorgulanması gerekirken karşısında görülen kişinin sorgulanması. Hiçbir hekim hastasına sadece 5 dakika ayırmak istemez ama sistem bunu istiyor. Bir hastayı ben yeri geldiğimde 25 dakika tedavi edebilmeliyim. Sağlık çalışanının şiddete uğradığı zaman verdiği beyaz kod rakamlarını da paylaşmak istiyorum. 2017'nin ilk 6 ayında şiddet sayısı 4 bin 514, şiddete maruz kalan personel sayısı da 5 bin 347. 2013'te 10 bin 715, 2014'te 11 bin 714, 2015'te 11 bin 919, 2016'da ise 9 bin 977 beyaz kod verilmiş. O kadar sık rastlıyoruz ki bu sağlıktaki şiddete. Bakanlığa defalarca önerilerimiz oldu. Sağlıkta şiddet yasasının bir an önce çıkarılmasını istiyoruz."

Tanrıkulu, geçen hafta 2 doktor ve 1 tıp fakültesi öğrencisinin intihar etmesinin üzüntüsünü de yaşadıklarını belirtti.

Yorumlar