1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Çocuklar uyurken susulur ölürken değil…

Gazze’deki saldırılara dikkat çekmek ve sağlık çalışanlarına desteğimizi iletmek amacıyla yapmış olduğumuz basın açıklaması metni ektedir.

Devamını Oku

TTB Gazze’deki İsrail Saldırısı Nedeniyle Dünya Tabipler Birliği’ne Başvurdu

TTB Dünya Tabipler Birliği Başkanı Dr. Margaret Mungherera’ya bir mektup yazarak İsrail’in saldırıları nedeniyle Gazze’de yaşanan insanlık trajedisine dikkat çekti. Mektupta Gazze Şifa Hastanesi’nde çalışan Norveçli doktor Mads Frederick Gilbert’in mektubuna değinildi.

Filistin Halkı’nın yaşam hakkına ve sağlık hizmetlerine erişim hakkına yönelik çok ciddi kaygılarımızın olduğu, hastanelere ve diğer sağlık tesislerine, ambulanslara yönelik saldırıların uluslararası belgelere ve “çatışma durumunda sağlık hizmetlerinin korunması” prensiplerine aykırı olduğuna değinildi.

Mektupta Dünya Tabipler Birliği’nden uluslararası kamuoyuna Gazze’deki sivil halka yönelik saldırıların durdurulması, sağlık hizmetlerinin korunması çağrısı yapması talebinde bulunuldu.

 

Dünya Tabipler Birliği’ne yazılan mektup ve eki için tıklayınız.

TTB ve Sağlık Örgütleri IŞİD Terörüne Dikkat Çekti

Türk Tabipleri Birliği sağlık alanındaki emek ve meslek örgütleri ile birlikte Ortadoğu’da artan şiddet ve kanlı saldırılara dikkat çekmek ve itirazlarını  dile getirmek amacıyla 20 Temmuz 2014 Pazar günü Şanlıurfa’nın Suruç ve Birecik ilçelerine ziyaretler ve basın açıklaması gerçekleştirdi. 

Devamını Oku

Hekime Şiddete Hapis Cezası

15 Kasım 2013 tarihinde Burdur Bucak Devlet Hastanesi Sağlık Kurulu’nda heyete giren bir hasta, istediği heyet raporun verilmemesini öne sürerek Kuruldaki hekimlere bıçakla saldırmış, sözlü tehditte bulunmuştu. Hekimlere yönelik bu şiddet olayı, Isparta-Burdur Tabip Odası’nın öncülüğündeki sağlık emek örgütleri ve sağlık emekçileri tarafından kınanmıştı.

Açılan dava sonucunda hekimlere fiziksel ve sözlü şiddet uygulayan hastaya 2 yıl 16 ay hapis cezası verildi.

 

Sağlıkta şiddetin günden güne yaygınlaştığı bu sağlıksızlık ortamında bu dava kararının örnek teşkil edeceğini diliyoruz.

Mahkeme Kararı için

http://www.ttb.org.tr/images/stories/file/2014/mahkemekarari.pdf

    ŞİDDETE HAYIR

afis-siddet

Ziyaret Sayacı

Bugün11
Ay283
Tümü15671
Powered by Kubik-Rubik.de

Ziyaretçiler

Şu anda 5 konuk çevrimiçi